Get Adobe Flash player

V roku 2007 boli slovenské obce rozdelené na základe rozhodnutia ministra výstavby a regionálneho rozvoja SR č.3/2007 na dve základné skupiny: obce, ktoré sú pólom rastu a obce, ktoré nie sú pólom rastu. Toto rozhodnutie ovplyvňuje oprávnenosť obcí pri žiadaní nenávratného finančného príspevku z Regionálneho operačného programu (oprávnené sú obce, ktoré sú pólmi rastu) a Programu rozvoja vidieka (oprávnené sú iba obce, ktoré nie sú pólmi rastu). Oba spomínané programy sú na Slovensku najvýznamnejším zdrojom pre financovanie infraštruktúry a regenerácie sídiel. Rekonštrukciu a výstavbu vodovodov a kanalizácie je možné financovať z Operačného programu životné prostredie (je určený pre obce nad 2000 EO) a Envirofondu (obce s menej než 2000 EO).

Na financovanie neinvestičných projektov zameraných a rozvoj medzinárodnej spolupráce v oblasti kultúry, športu a cestovného ruchu, resp. aj v iných oblastiach sú optimálne programy cezhraničnej spolupráce a Višegrádsky fond.

 

Obce s počtom obyvateľov pod 2000 sú v značnej nevýhode a ich individuálne projekty sú takmer vždy nevýhodné z pohľadu pomeru výšky investície na obyvateľa obce. Rovnako nelichotivý je pomer prevádzkových nákladov na počet obyvateľov a mnohé ďalšie ukazovatele týkajúce sa pomeru objemu produkcie k počtu obyvateľov. Jediným možným riešením je pre tieto obce spolupráca so susediacimi obcami, integrácia do spoločných inštitúcií (združenia obcí a pod.) a príprava spoločných projektov. Vhodným príkladom je zabezpečenie separovaného zberu odpadov, ktorého efektivita sa zvyšuje úmerne s počtom obyvateľov spravovaného územia a obvykle o efektivite môžeme hovoriť pri zabezpečovaní služieb pre minimálne 100 000 obyvateľov.

Spoločné združenia sú výhodou aj pri kultúrno-spoločenských projektoch a sieťovacích projektoch vo všeobecnosti.

Príklady projektov nájdete v časti vzorové projekty.

Miesto pre reklamu